AWS – Globalna infrastruktura

Opublikowane przez Bartosz Stefaniak w dniu

infrastruktura

Używasz lub planujesz użyć chmury, ale nie wiesz, czym ona tak właściwie jest? Zastanawiasz się gdzie leżą nasze dane? Oczywiście to wszystko nie znajduje się w chmurach, a składa się po prostu z wielu centr danych, zarządzanych przez firmę Amazon. Dla Ciebie może to nie być takie jasne, dlatego poniżej znajdziesz więcej szczegółów.

Co się składa na infrastrukturę?

  • 24 Regions (regiony)
  • 77 Availability Zones (strefy dostępności)
  • 1 Local Zone (strefa lokalna)
  • 2 Wavelength Zones
  • 217 Points of Presence (punkty obecności)
  • 97 Direct Connect Locations

• Regions

AWS opiera się na pojęciu regionów, gdzie każdy składa się z kilku stref dostępności. Regiony są miedzy sobą odseparowane i w konsoli widzisz jedynie zasoby z danej lokalizacji (możesz się przełączać między nimi). Dodatkowo ich liczba regularnie jest powiększana o kolejne. Należy pamiętać, że ilość usług i funkcjonalności między nimi mogą się różnić.

Regionem nazywamy konkretny obszar geograficzny. Przykładowe to:

  • eu-central-1 (Frankfurt – Niemcy)
  • eu-west-2 (Londyn – Anglia)
  • us-east-1 (Wirginia – USA)
  • ap-northeast-1 (Tokio – Japonia)

Aktualna lista regionów oraz nadchodzących

regiony
Źródło: https://aws.amazon.com/about-aws/global-infrastructure/?p=ngi&loc=0

• Availability Zones

Stefa dostępności jest to jedno lub więcej data center, w którym znajdują się serwery, macierze, routery itp. Kilka stref, przeważnie 3, tworzy jeden region. Tworząc zasób w AWS, musisz przypisać go do danej strefy (lub stref) we wskazanym regionie. Za komunikacje między nimi odpowiada AWS.

Czy to ma sens?

Jak najbardziej. Możesz przykładowo stworzyć serwer wirtualny, a po wybraniu danej strefy zostanie utworzony w konkretnej serwerowni. Dodając kolejny, zostanie utworzony w innej serwerowni. W prosty sposób utworzyłeś system o wysokiej dostępności na poziomie strefy. W podobny sposób możesz utworzyć systemy, które będą miały zachowaną wysoką dostępność na poziomie regionu, jeśli aplikację utworzysz w więcej niż jednym regionie. Dla zoptymalizowania kosztów możesz utworzyć jedną maszynę wirtualną oraz ustawić mechanizmy, które w przypadku awarii danej strefy utworzą jej kopię w innej strefie. Co najważniejsze, nie zajmujesz się tym wszystkim. Jedynie zaznaczasz odpowiednie checkboxy i to wszystko. „Magią” pod spodem zajmuje się AWS.

Źródło: https://docs.aws.amazon.com/documentdb/latest/developerguide/regions-and-azs.html

• Local Zone

Strefa lokalna jest nowym pojęciem wprowadzonym przez AWS dopiero w 2019 r. Jest to rozszerzenie dla regionów, żeby być bliżej użytkowników. Przeznaczeniem są aplikacje, wrażliwe na bardzo niskie opóźnienia. W takiej strefie nie ma wszystkich usług, jakie są dostępne w normalnym regionie. Pierwszym miejscem, gdzie została utworzona taka strefa, jest Los Angeles w stanie Kalifornia w USA.

Źródło: https://www.forbes.com/sites/moorinsights/2019/12/09/the-top-five-aws-reinvent-2019-announcements-that-impact-your-enterprise-today/#729e5ddd3337

• Wavelength Zones

Wavelength jest dodatkową strefą, która umożliwia developerom tworzenie aplikacji z bardzo niskim opóźnieniem dla urządzeń mobilnych. Usługi są wdrażane w serwerowniach operatorów telekomunikacyjnych. Strefa jest zarządzana z poziomu konkretnego regionu w konsoli AWS. Na ten moment istnieją tylko dwie lokalizacje – obie w USA.

Źródło: https://docs.aws.amazon.com/AWSEC2/latest/UserGuide/using-regions-availability-zones.html#concepts-wavelength-zones

• Points of Presence

Są to miejsca szybkiego dostarczania treści (CDN) dla użytkowników końcowych. W momencie, kiedy kolejny gość odwiedza Twoją stronę WWW, ruch może być kierowany bezpośrednio do takiego miejsca zamiast do właściwego regionu. Pozwala to zmniejszyć opóźnienia oraz poprawić komfort pobierania treści kolejnych odwiedzających. Takie cacheowanie materiałów odciąża właściwe serwery, co może także pozwolić zoptymalizować koszta.

Lista lokalizacji, w których znajdują się punkty CDN:
– 205 Edge Locations
– 12 Regional Edge Caches
– w 84 miastach w 42 krajach

Źródło: https://aws.amazon.com/cloudfront/features/

• Direct Connect Locations

AWS Direct Connect to usługa, która umożliwia skonfigurowanie dedykowanego prywatnego połączenia sieciowego między Twoją siedzibą a AWS. W wielu przypadkach może to obniżyć koszta sieciowe, zwiększyć przepustowość pasma oraz zapewnić większą spójność środowiska niż zwykłe połączenie internetowe.

Natomiast lokalizacjami Direct Connecta nazywamy miejsca, do których musimy się podłączyć, żeby móc skonfigurować takie połączenie.
W Polsce mamy jednego partnera. Jest nią firma Equinix, której centrum danych znajduje się w Warszawie.

Źródło: https://aws.amazon.com/blogs/networking-and-content-delivery/integrating-aws-transit-gateway-with-aws-privatelink-and-amazon-route-53-resolver/

Bonus!

• AWS Outposts

Jest to kolejna nowość po Local Zones od AWS, jednak tym razem możemy zakupić „racka”, zamontować w naszej serwerowni i podłączyć go do najbliższego regionu. Usługa pojawi się w konsoli WWW i będziemy mogli wdrażać serwisy jak w innych regionach. Dodatkowo całością zarządza i supportuje AWS. Należy jedynie mieć wykupiony pakiet Enterprise Support.

Źródło: https://docs.aws.amazon.com/AmazonECS/latest/developerguide/ecs-on-outposts.html
Źródło: https://aws.amazon.com/outposts/

Podsumowanie

Jak możesz zobaczyć, infrastruktura, którą zarządza AWS, jest ogromna, co daje Ci też szanse na tworzenie serwisów bliżej klientów z zachowaniem wysokiej dostępności. Z roku na rok jest tego więcej, a Amazon wciąż wymyśla nowe rzeczy, żeby wyjść naprzeciw oczekiwaniom, jakie stawia biznes. Pierwszy region uruchomili w 2006 roku. Poważnych awarii, które mają wpływ na klientów, praktycznie nie mają. Z czystym sumieniem mogę Ci polecić ich platformę.

Kategorie: AWSCloud