8 powodów, dla których powinieneś używać chmury obliczeniowej

Opublikowane przez Bartosz Stefaniak w dniu

Chmura Obliczeniowa

Cloud computing, czyli chmura obliczeniowa, z roku na rok zyskuje coraz większą popularność na rynku. Przedsiębiorcy chcą być coraz bardziej innowacyjni, dostarczać produkty szybciej niż konkurencja oraz unikać awarii systemów a przede wszystkim płacić mniej za tą samą wartość.

Czy cloud może to dać?

Tak, ale pod warunkiem, że osoby, które wdrażają rozwiązania chmur, znają się na tym. Testowanie na „żywym organizmie” w wielu przypadkach wyjdzie drożej oraz możemy narazić pracodawcę na straty wizerunkowe lub prawne, w nieodpowiedni sposób zabezpieczając platformę.

Ogólnoświatowa prognoza przychodów z usług chmury publicznej
(w miliardach dolarów amerykańskich)

20182019202020212022
Cloud Business Process Services
(BPaaS)
41.743.746.950.253.8
Cloud Application Infrastructure Services
(PaaS)
26.432.239.748.358.0
Cloud Application Services
(SaaS)
85.799.5116.0133.0151.1
Cloud Management and Security Services10.512.013.815.717.6
Cloud System Infrastructure Services (IaaS)32.440.350.061.374.1
Total Market196.7227.8266.4308.5354.6
Źródło: https://www.gartner.com/en/newsroom/press-releases/2019-11-13-gartner-forecasts-worldwide-public-cloud-revenue-to-grow-17-percent-in-2020

Korzyści płynące z użytkowania chmury

korzyści z chmury

1. Elastyczność

Chmura ma bardzo dużą liczbę serwisów, których możesz użyć w każdej chwili, a ich liczba z roku na rok rośnie. Relacyjne bazy danych? Big data? Analityka? IoT? Nie ma z tym żadnego problemu. Znajdziesz usługę, która pomoże rozwiązać ci Twój problem.

2. Wygoda

Nie musisz przejmować się czy wystarczy Ci fizycznych serwerów, odpowiedniej przepustowości łącza internetowego, przestrzeni dyskowej lub zastanawiasz się, czy dyski nie są uszkodzone. W chmurze to dostawca dba o to wszystko, a Ty płacisz jedynie za użytkowanie. Potrzebujesz 100 maszyn? Parę kliknięć i są Twoje. Chcesz maszynkę, która posiada ponad 40vcpu i ponad 200GB ramu? Nie ma problemu. Potrzebujesz na to minuty i możesz wdrażać aplikacje na serwer.

3. Bezpieczeństwo

Dostawcy chmury obliczeniowej muszą spełnić wiele wymagań dotyczących bezpieczeństwa oraz zatrudniają wielu specjalistów, dzięki czemu wiele naszych bolączek możemy „przerzucić” na dostawcę. Dodatkowo w Internecie możesz znaleźć sporo artykułów z przygotowanymi dobrymi praktykami jak wdrażać i jak zabezpieczać aplikacje. Zapewnienie danym bezpieczeństwa jest priorytetem operatorów chmury. Dostawcy nie mogą ryzykować utraty zaufania, ponieważ to właśnie ono warunkuje ich istnienie. Oczywiście nie zapominaj, że na końcu Twoja konfiguracja ma znaczenie i jeśli nie będziesz stosował się do dobrych praktyk, to możesz zostawić dziury.

4. Wysoka dostępność

Wszystkie chmury mają w swoim repertuarze wiele regionów, które są podzielone na strefy dostępności (jedna strefa dostępności to jedno lub więcej data center i zależy to od operatora chmury i regionu), co oznacza, że Twoje dane lub aplikacje w bardzo łatwy sposób możesz utrzymywać w wielu miejscach na świecie. Jsest to jedynie kwestia paru kliknięć.

5. Koszta

Możesz płacić więcej lub mniej, wszystko zależy od Ciebie i Twojej architektury, ponieważ w chmurze założeniem jest, żeby płacić jedynie za to, czego używasz oraz kiedy używasz. Tworząc serwis, powinieneś podchodzić do tego w inny sposób niż we własnej serwerowni. Dodatkowo firmy mogą zamienić koszta związane z infrastrukturą z CAPEX na OPEX.

6. Skalowalność

Załóżmy, że Twój portal internetowy w każdym miesiącu, przez parę dni ma wzmożony ruch, a przez resztę czasu jest spokój. W jaki sposób zapewnisz jego działanie? Posiadając własną serwerownię, powinieneś zaplanować serwery w taki sposób, żeby obsłużyć wzmożony ruch, czyli przez większość czasu będą się „nudzić”. W chmurze natomiast możesz przyjąć inny model. Zarekomendowałbym Ci skonfigurować grupę auto skalującą, która na podstawie odpowiednich metryk, automatycznie będzie dodawać i odejmować maszyny wirtualne, dzięki czemu będziesz mógł obsłużyć mały i duży ruch bez przepłacania za nadmiarowy sprzęt.

7. Szybkość

Otwierasz własny biznes, masz wizję, może nawet masz wiedzę techniczną, ale nie wiesz jak stworzyć własną infrastrukturę. Jaki serwer? Ile? Co z backupem i jak go robić? Co z siecią itp. W chmurze jest prościej i szybciej. W panelu administracyjnym wyklikujesz usługi, zaznaczasz odpowiedni checkbox i gotowe. Pod większość rzeczy są gotowe serwisy, które tylko czekają, żeby ich użyć. W parę dni możesz otworzyć swój biznes, a jak będziesz chciał go zamknąć, to kasujesz infrastrukturę, opłacasz fakturę i po problemie.

8. Dopasowanie

Chmura obliczeniowa jest dla każdego. Dla jednoosobowej działalności, małej firmy czy ogromnej korporacji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Chcesz zarządzać serwerem i bazą danych? Nie ma problemu. Chcesz jedynie zajmować się danymi, a to, co się dzieje pod spodem, nie interesuje Cię? Bardzo proszę. Możesz stworzyć 1000 systemów na wielu kontach i robić między nimi powiązania, ale też możesz stworzyć prosty system na jednej maszynie. Wszystko jest możliwe.

Myślenie

Podsumowanie

Chmura obliczeniowa jest technologią, która z roku na rok będzie miała coraz większą liczbę zwolenników, ale czy to oznacza, że powinieneś rezygnować z własnego środowiska i się migrować? To zależy.
Wszystko ma swoje wady i zalety, a technologia powinna być dobierana indywidualnie. Najlepiej jest porozmawiać ze specjalistą, jeśli nie czujesz się na siłach w ocenie. Możesz do mnie napisać, a chętnie Ci pomogę.

Future Technology
Kategorie: Cloud