8 powodów, dla których powinieneś nauczyć się chmury obliczeniowej

Opublikowane przez Bartosz Stefaniak w dniu

Cloud think

W 2015 r., gdy rozpoczynałem swoją karierę związaną z IT, byłem podekscytowany każdą technologiczną nowością, pierwszym serwerem fizycznym, pierwszym hypervisorem od VMware, pierwszym serwerem wirtualnym.

W 2016 r. usłyszałem o grupie SysOps/DevOps Polska, która to organizuje spotkania, na których specjaliści prezentują nowinki lub swoje rozwiązania. Zacząłem na nie regularnie chodzić. Rozmawiamy tam na wszelakie technologiczne tematy. Na którymś z kolei spotkaniu po raz pierwszy usłyszałem o chmurze obliczeniowej i był to dla mnie przełomowy moment, ponieważ poczułem, że jest to platforma, która może mi zaoferować więcej niż lokalne data center. Z roku na rok prezentacji o cloud było coraz więcej, a moja fascynacja tematem rosła.

W 2018 r. rozpocząłem kurs związany z AWS. Następnie zmieniłem pracodawcę, który to na co dzień pracuje w chmurze od Amazona. Teraz jestem pewien, że nie zamieniłbym tego środowiska na własne data center i mam nadzieję, że ten blog pomoże Ci w podjęciu kluczowej zawodowej decyzji.

Benefits

Korzyści, jakie możesz uzyskać, ucząc się chmury

1. Rozwój

Jest jedna rzecz, której nikt nie podważy: dostawcy chmur nie dają nam się nudzić. Codziennie wprowadzają jakieś zmiany, czasem mniejsze innym razem większe. Co roku są wprowadzane kolejne usługi. To wszystko powoduje, że nie dojdziesz do momentu, w którym będziesz mógł powiedzieć, że wiesz już wszystko. Możesz być bardzo dobry, ale zawsze będziesz miał coś, czego możesz się nauczyć. Dodatkowo weź pod uwagę, że oprócz wspomnianego AWS istnieją jeszcze inni wielcy gracze (np. Microsoft – Azure, Google – GCP) i każdy z nich ma do zaoferowania swoje indywidualne rozwiązania.

2. Stabilność

Powszechnie mówi się, że na rynku corocznie brakuje specjalistów IT i to w dziesiątkach tysięcy. Teraz dołóż do tego fakt, że z roku na rok coraz więcej firm wdraża rozwiązania cloud, a specjalistów tych rozwiązań jest jeszcze mniej. Dobry wdrożeniowiec od chmur jest na wagę złota, a zapotrzebowanie będzie tylko rosnąć. Oznacza to, że nie będziesz musiał się martwić o zatrudnienie.

3. Praca zdalna

Dostawcy chmur mają swoje serwerownie w różnych krajach, na wielu kontynentach, a ty się nimi nie musisz bezpośrednio opiekować, co oznacza, że twoja obecność w biurze lub podróże do serwerowni są zbędne. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś mógł pracować zdalnie znad morza dla polskich firm, ale też i dla zagranicznych zarabiając w euro lub dolarach.

remote-jobs

4. Spokój

Jeśli pracujesz w firmie, która ma własne środowisko, pewnie nie raz miałeś problem z dyskami w macierzy, brakiem zasobów takich jak CPU czy RAM, długim oczekiwaniem na zamówiony sprzęt lub awarią systemów po godzinach pracy. Sam to przechodziłem. Dzień bez obserwowania Zabbixa lub powiadomień był dniem straconym. Po przejściu na chmurę obliczeniową jest o niebo lepiej. Projektowanie aplikacji pod cloud, używanie serverless, zasoby to kwestia paru kliknięć. Przestałem pracować po godzinach oraz niepotrzebnie się stresować.

5. Oferty pracy

Tutaj temat jest prost. Zakładasz profil na Linkedin, wpisujesz tematy związane z cloudem w swój profil, a rekruterzy będą sami do Ciebie pisać. Jedna oferta dziennie to nie jest nic nadzwyczajnego. Tutaj praca szuka Cię, a nie ty pracy. Nawet znając tylko rozwiązania jednego prowidera, masz szansę na zatrudnienie w firmie, gdzie używa się innego, gdyż logika jest podobna.

6. Pieniądze

Bardzo ważny temat, ponieważ praca powinna sprawiać nam przyjemność, ale za coś trzeba opłacić rachunki i przeżyć. Po prostu zostawię wykres i sam oceń, co o tym myślisz.

Zarobki
Źródło: https://www.cloudforum.pl/2018/06/21/ile-zarabiaja-specjalisci-od-chmury-top-6-kompetencji-przyszlosci

7. Popularne technologie

Będąc w IT, chcemy poznawać nowe technologie i uczyć się nowych rzeczy każdego roku. Dostawcy chmur potrzebują klientów, którzy będą im płacić za swoje rozwiązania, co wiąże się, że z tym, że prowiderzy prześcigają się w nowościach. Każdy chce nam dostarczyć wachlarz jak najlepszych produktów, żeby nas przyciągnąć. Nam pozostaje się cieszyć, że na rynku jest konkurencja, bo dzięki temu my, klienci korzystamy. Możesz być pewny, że w każdej chmurze obliczeniowej znajdziesz popularne na świecie technologie, a będzie ich tylko więcej.

8. Rozwiążesz problemy swojego pracodawcy

Biznes oczekuje od nas szybkiego dostarczania oraz niezawodności systemów. Dotychczasowe technologie, wymagają dużo czasu na wdrożenie. Chmura wychodzi naprzeciw. Dostarcza rozwiązania, które są szyte pod konkretne potrzeby i zajmuje się ich obsługą, dzięki czemu Ty możesz skupić się na warstwie biznesowej.


Podsumowanie

Chmura obliczeniowa oferuje wiele możliwości i rekomenduje Ci się jej uczyć. Pracując i rozwijając się w technologiach związanych z lokalną serwerownią, nie popełnisz błędu, to wciąż core dla administratorów i jeszcze długo takie osoby będą potrzebne. Moim zdaniem cloud jest naszą przyszłością, a im wcześniej zaczniesz się jej uczyć, tym szybciej będziesz krok przed innymi.
Napisz do mnie, a chętnie ci z tym pomogę.

Leader

Kategorie: Cloud